17
май

Топ 8 иновации в технологията на производство на дограма

Днес ние приемаме прозорците за даденост, но в последните 60 години технологията на изработка на дограма се променя многократно. Представяме ви извадка на 8 нововъведения базирани на статия на списание PROREMODELER.

1950-те години: Флоатно стъкло (закалено)

Алистър Пилкингтън, технически директор на британския производител на стъкло Pilkington Brothers, твърди, че е получил идеята за флоатното стъкло, докато гледал чинията от вечерята, плуваща в мивката. Развил този метод за плаване на разтопено стъкло над баня с разтопен калай, подход, който до края на 50-те години на миналия век произвеждал по-плоско и по-равномерно стъкло, отколкото някога било възможно. Този пробив бил важна стъпка по пътя към днешните енергийно ефективни прозорци. Сега флоатното стъклото се използва за всички прозорци.

1950-те: Изолационно стъкло

Въпреки че изолационното стъкло е патентовано още през 1865 г., действително продукти се появяват едва през 50-те години под името Thermopane. Първите версии на тази технология се състояли от две стъкла, заварени заедно в краищата с 0,64 см сухо пространство за въздух между тях – като двойната стъклена обшивка на бутилка Thermos. До края на 60-те заварено изолационно стъкло било използвано в половината от всички прозорци. Когато производителите разширили пространството до по-добре изолиращи 1,27 см, разширяването и свиването поставили прекалено голям натиск върху заваръчния шев, така че индустрията се насочила към стоманени или гумени дистанционери, които се свързвали към стъклото с уплътнители, които можели да поемат движението. До 2007 г. около 90 % от всички прозорци са имали изолационни стъкла.

1960-те години : PVC прозорци

Въпреки че германският производител на прозорци Trocal представя първия многокамерен профил от твърд поливинилхлорид (PVC) за прозорци, през 50-те години на миналия век, технологията за пръв път се появява в САЩ през 1968 г., когато Thermal Industries започва да предлага първият PVC прозорец с двоен и подвижен стъклопакет. PVC прозорците не успели да се наложат на пазара до края на 80-те, но след това растежът бил бърз. До 2009 г. те представляват около 60 % от всички монтирани прозорци.

Късните 60-години: Облицовани прозорци

В края на 60-те години се появи изцяло нова категория прозорци, наречена облицовани прозорци. Андерсен представи своя прозорец с PVC покритие Perma-Shield през 1966 г. Облицованите прозорци съчетават външния вид на традиционно дърво отвътре с атмосфера, устойчива на атмосферни влияния, която никога не се нуждае от боядисване. Тази функция с ниска поддръжка ги направи изключително популярни: до 2003 г. около 93% от 25-те милиона дървени прозорци, продадени на американския пазар, са произведени или с алуминиева, или с PVC облицовка.

1970-те години: Прозорци с накланяне

Първият изцяло PVC сменяем прозорец с накланяне е представен средата на 70-те години. По-новите продукти, като например системата за подмяна на двойно окачени крила, са рентабилни опции за надграждане на по-стар прозорец с двойно окачване с рамка, която е в добро състояние, но с крило или елемент, който се нуждае от подмяна.

1980-те години: Прозорци с кръгла горна част

Прозорците с кръгла горна част по традиция са били ръчно изработвани. Около 1980 г. търсенето на пазара създава стимул да се развива производство на кръгли горни прозорци. Марвин е инженер в научно-изследователска и развойна дейност с опит в изграждането на лодки. Прилага своите знания за изграждане на извити дървени рамки, за да разработи ефективни производствени процеси за прозорец с кръгъл връх. Наличието на кръгли прозорци буквално променя облика на съвременния дизайн на дома.

1990-те години: Противоударно стъкло

След урагана Андрю, който премина през Южна Флорида през 1992г. се разработват противоударни прозорци като начин да предпазват от ураганни ветрове сградата. Наричани още ураганни прозорци, те са подложени на строги изисквания за тестване. Това свойство постигат чрез комбинация от ламинирано стъкло (като прозорците на автомобил) и желязо.

След 2000г. до наши дни

Добрият комфорт и отличната енергийна ефективност са от съществено значение за съвременния избор на прозорци. В момента те привличат вниманието с три основни тенденции на развитие. От една страна се забелязва тенденция за намаляване на видимите рамки на прозорците. Както при фасадните на офис сградите, така и в домовете. В допълнение интегрирането на различни функции и елементи за по-голям комфорт е основна тема за улесняване боравенето с прозоречните системи. Изискванията са за лесни за управление дръжки и автоматизирани елементи за отваряне и затваряне на прозорци. Новите тенденции при прозорците се допълват от още по-здравите и издръжливи конструкции на дограмата.


В статията е използвана информация от: https://www.proremodeler.com/